CMS Wordpress

Dlaczego WordPress jest najczęściej wybieranym systemem CMS? Poznaj wady i zalety WordPressa

Korzystanie z sieci jest takie oczywiste. Wchodzę na stronę, dodaję komentarze, szukam informacji, kupuję, oglądam. To nie wszystko. Mogę tworzyć bloga, administrować moją stronę firmową, sprzedawać produkty w sklepie. A to wszystko bez specjalistycznej wiedzy informatycznej. Ale jeszcze 20 lat temu to wcale nie było takie oczywiste. Przeciętny Kowalski nie mógł tak swobodnie korzystać z dobrodziejstw Internetu, bo nie znał odpowiedniego języka. „Kod to poezja” przeczytasz na stronie WordPressa. No jednak nie dla wszystkich 😊

Na potrzeby zwykłych ludzi, których coraz więcej przesiadywało w sieci i chcieli w niej także aktywnie działać, powstał system CMS WordPress. Trochę przypadkiem, jak to zwykle bywa w takich sytuacjach. Wystarczyło stworzyć narzędzie, proste i intuicyjne w obsłudze, omijające skomplikowany język programistów. Czym dokładnie jest WordPress i dlaczego stał się najchętniej wybieranym oprogramowaniem na świecie?

Co to jest WordPress? Czy może lepiej czym jest system CMS?

CMS to system zarządzania treścią na stronach www, który nie wymaga znajomości specjalistycznego języka programowania typu HTML, CSS, PHP. Jest tak napisany (paradoksalnie właśnie tymi językami), że cała praca odbywa się na zapleczu, w bazie danych i na serwerze. Użytkownik ma prosty (z założenia) w użyciu panel, w którym te treści umieszcza. Tylko tyle i aż tyle.

WordPress powstał 20 lat temu i początkowo miał służyć blogowaniu, które było wtedy bardzo popularne. Obecnie ma udziały w 61,8% rynku CMS i jest tylko jednym z wielu. Kolejnym najpopularniejszym jest Joomla, mogłeś słyszeć także o systemie Drupal czy Magenta. Dlaczego w takim razie to WordPress stał się najpopularniejszym z nich? Jak to się stało, że 35% Internetu stoi na WordPressie? Czy jest aż tak bardzo funkcjonalny i bez wad? Ależ skąd. Na początek poznaj zalety WordPressa. Skąd ten fenomen na światową skalę? 

Zalety WordPressa

Twórcy WordPressa szybko zorientowali się, że mają w ręku świetny patent nie tylko dla blogerów. System szybko się rozwijał. Dzięki coraz nowszym funkcjom można go było wykorzystać na różne sposoby (blogi, strony, sklepy). Stawał się też coraz przyjaźniejszy dla odbiorców. A jak wiadomo, zadowoleni klienci najlepiej budują wizerunek marki i ją rozpowszechniają.

WordPress rozchodzi się jak świeże bułeczki

Zacznijmy od tego, że WordPress to otwarte oprogramowanie Open Source, z którego za darmo może skorzystać każdy. Wystarczy ściągnąć je ze strony firmowej. Dzięki temu szybko powstała duża baza użytkowników, ale także osób, które Word Pressa tłumaczą, współtworzą, usprawniają. Prawie jak fanklub 😊

Ta duża społeczność skupiona wokół systemu to zdecydowana zaleta. Zawsze znajdzie się jakieś forum, tutorial, filmik, grupa, także odpłatne kursy, publikacje, które tłumaczą działanie i zarządzanie systemem. Jako użytkownik WordPressa nie zostajesz z tym sam.

Obsługa Word Pressa – hit czy kit?

Sam system jest najłatwiejszym z dostępnych CSM i to akurat prawda. Łatwo go zainstalować. Ma w miarę prosty panel administracyjny. Aż strach pomyśleć w takim razie, co się dzieje w panelu Joomla 😊 Dzięki temu jest w miarę przystępny w użyciu nawet dla osób nietechnicznych. Mogą samodzielnie dodawać wpisy na blogu, edytować strony, zarządzać sklepem. To daje dużą swobodę działania i oszczędności.

Darmowe wtyczki WordPressa i integralność z narzędziami zewnętrznymi

WordPress jest ciągle rozbudowywany. Posiada wielką bazę motywów, szablonów i wtyczek. Z samej tylko strony https://wordpress.org/ możesz pobrać ponad 4000 motywów i 45 000 wtyczek. Dodajmy, że darmowych. To daje ogromne możliwości tworzenia niepowtarzalnych stron z najróżniejszymi funkcjami. 

Niewątpliwą zaletą jest to, że można zintegrować go z zewnętrznymi oprogramowaniami i usługami jak narzędzia do analizy ruchu, do generowania leadów, systemami mailingowymi, płatnościami i innymi. 

Nie zawsze idealny? No pewnie, WordPress ma też wady

Jak zwykle są dwie strony medalu. To, co jest zaletą, może być też wadą i stwarzać zagrożenia.

Błędy, ataki hakerskie, wirusy to codzienność w świecie WP

W przypadku Word Pressa jego popularność sprawia, że bardzo często jest hakowany. Znacznie łatwiej znaleźć metodą prób i błędów błąd systemu i atakować strony powstałe na bazie Word Pressa. Jest też znacznie bardziej narażony na wirusy. System trzeba stale aktualizować, tak samo, jak poszczególne wtyczki. Obowiązkowo trzeba pamiętać o regularnym robieniu kopii zapasowych.

Która wtyczka to tylko zbędny bajer?

Wtyczki bywają zgubne dla wydajności systemu. Instalacja niewłaściwych wtyczek lub zbyt duża ich ilość drastycznie spowalnia stronę. Wybór właściwej wtyczki i jej ustawienie wymagają odpowiedniej wiedzy i testów. Często zamiast wtyczki lepsze efekty dałoby kilka linijek kodu.

Opieka nad stroną firmową nie jest Twoim ulubionym zajęciem?

Wkurzasz się na niedociągnięcia i wysypywanie się systemu, nie wiesz, co wtedy robić? Nie Ty jeden. Twoim priorytetem jest zajmowanie się własnym biznesem, a nie opiekowanie się stroną firmową. System Word Pressa zbudowany jest na strukturze języków do programowania i w pewnych sytuacjach nie da się uniknąć kontaktu z kodowaniem. Dla większości użytkowników pojawia się wtedy problem i muszą szukać ratunku u specjalisty. Jeśli tak jest i w Twoim przypadku najlepiej zamów opiekę techniczną nad swoją stroną. Miej to z głowy. 

WordPress wciąż walczy (i wygrywa) w batalii o najprostszy, najbardziej lubiany, najczęściej używany system CMS. Jest też w czołówce, jeśli chodzi o narzekanie na jego wady i niedociągnięcia. Czyli warto z niego korzystać, tylko trzeba to robić z głową i ograniczonym zaufaniem.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *